ZONAL ACHIEVEMENTS

PARTICIPATION OF STUDENTS IN ZONAL CULTURAL ACTIVITIES 2018-19

S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
1 PAINTING JUNIOR CAT. Yash Mishra VI CORAL

SARVODAYA VIDYALAYA,

SECTOR-6, ROHINI

Participation Of Excellence
Uma VIII AQUA Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
PAINTING SENIOR CAT. Sameer Rawat IX B RP, SKV, RITHALA, Participation Of Excellence
Kashish IX A Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
2 POSTER MAKING (JUNIOR CAT.) Yash Rana VII OLIVE

SARVODAYA VIDYALAYA,

SECTOR-6, ROHINI

Participation Of Excellence
Shweta Rajbhar VIII INDIGO I
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
POSTER MAKING (SENIOR CAT.) Jubin Kapoor IX B RP, SKV, RITHALA, Participation Of Excellence
Bharti Gahlot IX B Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
3 DRAWING (JUNIOR CAT.) Yash Kumar VII VIOLET

SARVODAYA VIDYALAYA,

SECTOR-6, ROHINI

Participation Of Excellence
Vidooshi VII AQUA Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
DRAWING(SENIOR CAT.) Kritika Kaushik IX A RP, SKV, RITHALA, Participation Of Excellence
Aryan Panwar IX D Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
4 HINDI EXTEMPORE Avishi X C

SARVODAYA VIDYALAYA

SECTOR-8 ROHINI

Participation Of Excellence
Rudransh Shukla IX A Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
5 SCULPTURE Milind Udinia VIII CORAL

QUEEN MARY’S SCHOOL

SECTOR-25 ROHINI,

Participation Of Excellence
Ridhima VII OLIVE Participation Of Excellence
Aldrick Gonsalves IX E Participation Of Excellence
Khushi Agarwal IX E Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
6 PAPER MACHE Atharv Thakran VIII LAVENDER

QUEEN MARY’S SCHOOL

SECTOR-25 ROHINI

Participation Of Excellence
Deepak Thapa IX A Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
7 COLLAGE Yash Gupta VII LAVENDER

DELHI HERITAGE SCHOOL

SECTOR-22 ROHINI

Participation Of Excellence
Lakshay Rathor VII LAVENDER Participation Of Excellence
Reya Singh IX B Participation Of Excellence
Vanshika IX B Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
8 POEM RECITATION (HINDI) Bhumi Rajbhar IX E

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL

SECTOR-14, ROHINI

Participation Of Excellence
Sahil Thakur IX B Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
9 POEM RECITATION (ENGLISH) Aarti VIII LAVENDER

HIMALAYA PUBLIC SCHOOL

SECTOR-9, ROHINI

Participation Of Excellence
Falak Bhardwaj VIII OLIVE Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
10 HINDI ESSAY WRITING COMPETITION Archi X D

SARVODAYA VIDYALAYA

SECTOR-3, ROHINI

Participation Of Excellence
Aryan XI A Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
11 POEM RECITATION (SANSKRIT) Shivam Arora XI A

GOVT. CO-ED SECONDARY SCHOOL

PKT-F&G SECTOR-15, ROHINI

Participation Of Excellence
Avishi X C Participation Of Excellence
Prem Bhardwaj VIII AQUA III
Neha VIII AQUA Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
12 HINDI DECLAMATION Anusha Bhardwaj X B

REMAL PUBLIC SCHOOL

SECTOR-3, ROHINI

III
Divyanshu Chauhan IX A Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
13 ENGLISH ESSAY WRITING COMPETITION Akshat Guleria VIII LAVENDER SKV, SECTOR-16, ROHINI Participation Of Excellence
Pinki Seervi VIII OLIVE Participation Of Excellence
Dev Sharma IX C Participation Of Excellence
Prakrithi S. Meena IX D Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
14 HINDI DECLAMATION Maneet Kaur VIII CORAL

REMAL PUBLIC SCHOOL

SECTOR-3, ROHINI

Participation Of Excellence
Aadi Goel VIII OLIVE Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
15 ENGLISH DECLAMATION Radhika Yadav XII D RPVV SECTOR-XI, ROHINI II
Tushar Gupta X B III
Niharika Aggarwal VIII INDIGO PARTICIPATION OF EXCELLENCE
Dhairya Sharma VIII LAVENDER PARTICIPATION OF EXCELLENCE
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
16 ENGLISH ESSAY WRITING Akshat Guleria VIII LAVENDER SKV, SECTOR-16, ROHINI Participation Of Excellence
Pinki Seervi VIII OLIVE Participation Of Excellence
Dev Sharma IX C Participation Of Excellence
Prakrithi S. Meena IX D Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
17 HINDI DEBATE Anubha Mittal VIII AQUA SCHOOL OF EXCELLENCE  SECTOR-17, ROHINI Participation Of Excellence
Pinki Seervi VIII OLIVE Participation Of Excellence
Jannat Garg VIII AQUA Participation Of Excellence
Kinshuk Banodhiya VIII AQUA Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
18 ENGLISH  DEBATE Shweta Sharma XII D VSPK INTERNATIONAL SCHOOLSECTOR-13, ROHINI Participation Of Excellence
Tanisha Gupta XI B Participation Of Excellence
Satyendu XII D Participation Of Excellence
Pawan SINGH XI A Participation Of Excellence
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
19 PATRIOTIC SONG Moksh Sharma VIII VIOLET

THE SOVEREIGN SCHOOL

SECTOR-24, ROHINI

Participation Of Excellence
Rohan Sharma VIII VIOLET
Ridhit Gupta VIII CORAL
Avikal Joshi VIII LAVENDER
Shrikkant Iyer XI C
Chaitanya Bhaskar XI D
Raghav Arora IX B
Armandeep Singh VI AQUA
Archit Kamboj VI AQUA
S. Darshan VI INDIGO
Dev Saini VIII OLIVE
Vansh Mittal VIII VIOLET
Kartik Mittal VIII VIOLET
Shivansh Kataria VI VIOLET
Vibhu Chaudhary VI VIOLET
Aadi Goel VIII OLIVE
Yuvraj Chaudhary VIII OLIVE
Vasudev VI LAVENDER
Krishna Agnihotri VIII OLIVE
Sarthak Sinha VI VIOLET
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
20 QAWWALI COMPETITION Avni Bhatt VI AQUA

THE SOVEREIGN SCHOOL,

SECTOR-24, ROHINI

Participation Of Excellence
Shruti VI AQUA
Kripa Banderwal VII OLIVE
Shaina Sharma VII VIOLET
Neha VIII AQUA
Anushka Sharma VIII VIOLET
Garima VII VIOLET
Kirpaa VIII CORAL
Yana Sharma VIII CORAL
Tiya Mishra VIII AQUA
Mahi Kashyap VIII CORAL
Kanishka Chauhan VI VIOLET
Garvita Khosla VIII LAVENDER
Tanisha Sagar VIII CORAL
Cherisha Lalawat VIII LAVENDER
Nitya Sharma VIII AQUA
Priya IX E
Siddhi Vats IX E
S.NO EVENT NAME OF PARTICIPANT CLASS SECTION VENUE POSITION
21 DANCE Anjali Sharma IX C

SARVODAYA VIDYALAYA

SECTOR-IX ROHINI

Participation Of Excellence
Lagan Arora IX C
Kashish Ghottwal VIII INDIGO
Shreeya Sharma VIII INDIGO
Simran Anand VIII INDIGO
Nikita Anand VIII INDIGO
Sanya Bhutani VIII INDIGO
Bhoomi Arora VIII INDIGO
Vanshika Yadav VIII CORAL
Pinki Seervi VIII OLIVE
Vishakha Pandey VIII OLIVE
Vanshika Joshi VII VIOLET
Ishita Verma VII VIOLET
Manushri Kataria VII VIOLET
Gauri VI VIOLET
Devangi Sharma VI AQUA
Paridhi Gupta VI INDIGO
Vedika VI INDIGO
Vidhi Aggarwal VI CORAL
Nimisha Garg VI CORAL

Please wait...

Register For Our Newsletter

Enter your email address and name below to be the first to know about our Newsletters.